Види різьблення по дереву

Різьба по дереву є окремим видом мистецтва, що дозволяє додати звичайному шматку дерева незвичайного рельєфу і форми. Різьблення знайшло широке застосування для декорування елементів вікон, дверей, дахів будинків, при виготовленні різьблених меблів, шкатулок, скринь, предметів побуту та ікон. Різьбленням можна прикрасити практично будь-який дерев’яний виріб.
В процесі становлення різьблення по дереву, як мистецтва, його почали ділити на окремі види. Різьбу відрізняють по глибині різу, геометрії, місцю її розташування і характеру малюнка. У кожного народу є свої традиції різьби по дереву, що відрізняються один від одного.
Різьбу прийнято ділити на такі основні види:
  • плоско-виїмчаста;
  • плоско-рельєфна;
  • рельєфна;
  • прорізна;
  • скульптурна (об’ємна).

Особливістю плоско-виїмчастої і плоско-рельєфної різьби є те, що візерунок наноситься на плоску поверхню. При плосковиїмчастій ​​різьбі рисунок представлений у вигляді заглиблень. При такому способі виділяють геометричну, скобчату ​​і контурну різьбу. Геометрична різьба є найпростішим і старовинним видом мистецтва. Для такого різьблення використовується тільки один інструмент - ніж-косяк.

Геометрична плосковиїмчаста різьба отримала широке застосування завдяки своїй простоті і використовується для прикраси всіх дерев’яних виробів, що мають плоску поверхню (кухонні дошки, прялки, скрині, шкатулки та інше домашнє начиння). Малюнок виходить завдяки поєднанню таких геометричних фігур як трикутник, ромб, коло, еліпс і т. д.
Для доповнення геометричної виїмки широко використовується скобчаста різьба. Вона дозволяє урізноманітнити малюнок різними округлими формами і лініями. Скобчата різьба рідко використовується сама по собі, найчастіше вона комбінується з іншими видами. Для виконання малюнка знадобиться цілий набір напівкруглих стамесок, без яких неможливо виконати різьбу.
Контурна плосковиїмчаста різьба часто використовується в поєднанні з геометричним, плоскорельефним і скобчатим ​​різьбленням. Вона використовується для виділення контуру орнаменту за допомогою тонкої двухгранної виїмки. Для цього застосовують природний орнамент: листя, квіти, ягоди, дерева, тварини, птахи і навіть зображення людини. Тут не присутня строгість геометричних фігур. Для такого різьблення знадобиться хороший художній смак, творчий потенціал і досвід.
При рельєфному різьбленні рисунок виступає на поверхні деревини. Розрізняють такі підвиди як барельєф, горельєф, будинкова і накладна рельєфна різьба. При барельєфі опуклість зображення повинна бути не менше половини глибини зображуваного предмета. Така техніка застосовується для предметів схильних до зносу (меблі і домашнє начиння).
Горельєф є більш глибоким різьбленням, при якому предмет зображується в три чверті його товщини і наближається до об'ємної композиції. Для прикраси меблів і окремих предметів побуту широко використовується накладна рельєфна різьба. Вона виконується на окремих заготовках з деревини твердих порід (горіх, береза​​, червоне дерево) і потім наклеюється на предмет. Домова, або так звана корабельна різьба, широко використовується для прикраси будинків зовні і всередині. Різьблення виділяється великими високими візерунками рослин, квітів і тварин.
Різьба, з повністю вибраним тлом, називається прорізною. У ній використовують плоско-виємчастий і рельєфний орнамент. Така різьба знайшла широке застосування в оздобленні меблів і дерев’яних будівель.

Скульптурна різьба є найбільш трудомісткою і високохудожньої різьбою. При такій різьбі об’єкт зображується з усіх боків. За допомогою скульптурного різьблення виготовляють різьблені іграшки, сувеніри, предмети побуту, невеликі декоративні скульптури, фігурки тварин і людей.

Комментариев нет:

Отправить комментарий