Інструменти

Для успішної роботи різьбяреві по дереву необхідні добре обладнане робоче місце, відповідні інструменти і пристосування. 

Для роботи різьбярів необхідно сухе світле приміщення з постійними температурою і вологістю повітря. Стіни і стеля приміщення повинні бути пофарбовані у світлі тони. Оснащення робочого місця різальника залежить від характеру виконуваних різьблених робіт. При виготовленні дрібних виробів різьблення можна виконувати на звичайному столі. Для виробів великого розміру підходить верстат. 
Верстат або стіл ставлять так, щоб світло падало спереду і зліва. Краще висвітлення - природне, без прямих сонячних променів. При штучному освітленні світло повинне виходити з двох-трьох джерел так, щоб на оброблюваному виробі не було різких тіней. 

У майстерні необхідний один столярний верстак для підготовки матеріалу до різьби, а також заточувальний верстат і стіл для заточування і правки інструменту. 
Для різьблення по дереву застосовують різної форми, долота або стамески. 
Прямі стамески з шириною полотна 3-30 мм використовують в основному для зачищення фону в рельєфною різьбленні, іноді їх застосовують у контурній різьбі. 
Косі стамески, звані також різаками, є основним інструментом для виконання геометричної різьби. Вони використовуються як при виконанні чорнової роботи (зрізання деревини повним лезом), так і при зачистці різьби кінчиком ножа. Бажано мати кілька ножів з різною формою кінчика: від гострого (30°) до закругленого. 
Стамески-клюкарзи відрізняються коротким полотном завширшки 2-15 мм і довжиною, зігнутої біля полотна, шийкою. Форма полотна може бути різною. Вживають їх при виконанні горельєфної різьби, а також для різання у важкодоступних місцях. Прямий клюкарзой зачищають фон у рельєфною різьбленні. 
Напівкруглі стамески з шириною полотна 3 - 
30 мм в залежності від радіуса кривизни бувають наступних видів: 
  • пологі з великим радіусом кривизни; 
  • середні або напівкруглі; 
  • круті з малим радіусом кривизни 

Це основний інструмент при виконанні всіх видів різьблення, крім геометричної, де ці стамески застосовують лише для вирізування напівкруглих лунок. 
Стамески-куточки шириною полотна 5-15 мм застосовують при вибірці вузьких ліній-канавок. У поперечному перерізі стамеска утворює кут 50-70 °. Такі стамески можуть бути виконані у формі клюкарзи. Стамески-церазікі шириною щільна 2-3 мм за формою близькі до крутих напівкруглим стамеска, але профіль їх більш глибокий. Церазікі застосовують для прорізання вузьких жилок. Стружок напівкруглий використовують для роботи над деревиною у важкодоступних місцях. Рашпилі застосовують для обробки поверхонь. Чекани представляють собою металеві стрижні, на одному кінці яких зроблені Насічки у вигляді сітки, точок, зірочок. Їх використовують для карбування фону головним чином у Кудринской різьбленні. 
Крім основного ріжучого інструменту, різьбяреві необхідний і допоміжний: розмічальний інструмент, інструменти для свердління, випилювання. До допоміжного інструменту також відносяться: 
  • киянки для удару по ручці стамески при вирубці фону, обрубці рельєфу у великій різьбі; 
  • коловорот або дриль з набором свердел для свердління отворів у прорізний різьбленні і висвердлювання глибоких місць в рельєфною; 
  • лобзик і пилки для випилювання фону в прорізний різьбленні. 

Крім цього, різьбяреві може знадобитися столярний інструмент при підготовці деталей під різьбу: рубанок, фуганок, циклі та ін 

Комментариев нет:

Отправить комментарий